Soysuzlar Çetesi

Gönderen CineMarine on 16:36

Quentin Tarantino'nun Ucuz Roman'ı Cannes Film Festivali'nde gösterildiğinde, onu büyük bir üne kavuşturdu. Ancak ilk filmi Rezervuar Köpekleri ile belli bir izleyici kitlesine sahipti zaten.

Onun son filmi Soysuzlar Çetesi de bu yıl vizyona girdi. Girdi girmesine, ama izleyici de ikiye böldü. Bazıları filmi yerden yere vurdu, bazıları filmi göklere çıkardı. Ancak kim ne derse desin, bu film Quentin Tarantino'nun en kişisel filmi.Her fırsatta sinemayı ne kadar çok sevdiğini dile getiren Quentin Tarantino, bu filmle adeeta ''Sinema benim herşeyim.'' diye haykırıyor. İlk filmlerinde sadece sinemaya gönderme yaparken, bu filmin ana noktası sinema. Tüm olaylar bir sinemada gelişiyor, Adolf Hitler'e suikast girişimi sinemada oluyor, tüm karakterler sinemada kesişiyor. Filmin başında babası öldürülen Shosanna Dreyfus, ''Yahudi Avcısı'' Hans Landa'dan kaçarak bir sinema sahibi oluyor.

Quentin Tarantino'nun yeni dönemde yaptığı filmleri beğenmeyenleri hiç anlayamıyorum doğrusu. Ucuz Roman'da ne yaptıysa, aynısını Ölüm Geçirmez'de de yaptı. Ancak son dönem filmleri daha çok sinefil'lere hitap ettiği için, herkes bu filmlerden haz almadı. Malum, Soysuzlar Çetesi tam bir referans sineması örneği.

The Dukes of Hazzard, I Dream of Jeannie, Charmed filmlerine yaptığı göndermeleri yalnızca iyi bir sinefil anlayabilir doğrusu. Bu yüzden son dönem filmlerinin pek beğenilmemesi doğal. Aynı zamanda, Soysuzlar Çetesi'nde Quentin Tarantino tarihe farklı bir bakış getirmiş. ''2.Dünya Savaşı'ndan 50 sezonluk malzeme çıkar.'' diyen Tarantino, tarihle istediği gibi oynamış ve tarihin akışını değiştirmiş.

Oyunculuklar çok güzel. Brad Pitt'in ve Christopher Waltz'ın oyunculuğu ise şahane. Bu filmdeki rolüyle Cannes'ta en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünü kucaklayan Christpher Waltz'ın, en iyi yardımcı erkek oyuncu oskarını da kucaklayacağı belli. Diğer oyuncularda, beklenenden fazlasını veriyor.Sonuç olarak, sinemadan biraz anlıyorum, birkaç film izlemişliğim var, türün aşinasıyım diyorsanız zevkle izleyeceğiniz bir film yapmış Quentin Tarantino. Ancak pek film izlemeyen birisiyseniz, filmi izlememeniz sizin için daha hayırlı. Çünkü oldukça fazla klostrofobik bir film yapmış Quentin Tarantino.